Jak vybrat dětskou výživu

Jak vybrat dětskou výživu

Všichni asi chceme, aby naše děti jedly zdravě a ideálně všechno, co jim nabídneme. Jde to. Jen musíme začít od sebe. Děcka se totiž nedají oblbnout. Jakmile uvidí, že se nimráme v jídle a po večerech se cpeme brambůrky, budou to dělat taky. V jídle a u výchovy 100% platí: "Co se v mládí naučíš..."

Co si ohlídat při nákupu výživy

Obecně platí, že přidaný cukr, sůl, koření, umělá barviva a chemické konzervanty jsou fuj. Určitě pro malá miminka.

Při vybírání dětské výživy proto pečlivě čtěte etikety. Některé "dětské" potraviny obsahují složky, které vaše děti bezprostředně neohrozí, zároveň ale nemají žádný přínos pro jejich zdraví.

Se zaváděním příkrmů vám nejlépe poradí dětský lékař.

Příkrmy

Do příkrmů se můžete naplno pustit od 6. měsíce. Jak?

  1. První denní jídlo je zelenina. Nejdřív jeden druh, po 3-4 dnech další. Kdyby dítě nějakou potravinu dobře nesnášelo, snáze tak poznáte, která to byla.

    Začínejte pozvolna po pár lžičkách, pak dokrmte mlíčkem. Až bude baštit asi 4 druhy zeleniny, můžete v poledne nahradit jedno kojení celou porcí příkrmu. Na zapití mu dejte vodu nebo mléko.

  2. Už sní celou porci zeleniny? Přidejte libové maso.

  3. Ovoce mu dejte, až bude hezky jíst zeleninu s masem. Kdybyste začali ovocem, může si prťous zvyknout na sladké a zeleninu pak odmítat.

  4. Pokud mu pevná strava chutná, vyzkoušejte místo ranního mlíčka k snídani kaši. Je to skvělý zdroj energie na celý den.

  5. Od 8. měsíce přidejte bílý jogurt. Nedávejte pribináčky a jiné sladké pacholíky - bývají z tvarohu, který dítě do 1 roku nesmí, protože zatěžuje ledviny. Pokud jogurt odmítá, můžete do něj zkusit rozmixovat trochu ovoce nebo nadrobit piškoty. A nebo zůstaňte u mlíčka, důležité je, že prcek dostane svou mléčnou porci.

Kolik toho sní?

Nejdřív tak 1-2 lžičky. Navíc si sotva lízne a bude to téct všude. Obrňte se trpělivostí, obalte igelitem... Plnou dávku sní většinou nejdřív za měsíc.

Proč to odmítá?

Novou chuť nezná a musí si na ni zvyknout. Klidně 10x, než vám tu brokolici milostivě akceptuje.

Domácí nebo koupené?

Příkrmy si můžete navařit dopředu a zamrazit ve speciálních kelímcích, nebo koupit hotové ve skleničkách. U domácího jídla snadno ovlivníte složení. Kupované šetří čas a splňuje přísné normy, takže se nemusíte bát, že by v něm bylo něco špatného.

Zkoušejte různé značky

Najdete tak tu, která bude vašemu dítěti vyhovovat nejvíc.

Svačinky

Svačinky jsou ideální k tomu, aby se dítě naučilo jíst samo. Když mu do ruky dáte dětskou křupku, sušenku a později kus ovoce, zabaví se, nakrmí a udělá obrovský krok k samostatnosti.

Speciální sušenky a křupky můžete podávat už od 6. měsíce. Zvládnou je užužlat i malí bezzubkové, v puse se jim velmi rychle rozpustí. Některé navíc pomáhají masírovat dásničky při prořezávání zubů.

K svačině jsou skvělé ovocné přesnídávky. Snadno je uvaříte doma nebo koupíte ve skleničce, případně v praktické kapsičce, kterou dítě dokáže samo vysosat.

Jakmile dítku narostou zuby, dejte mu kus banánu, nastrouhaného jablíčka nebo okurky.

Do 2 let doporučujeme dětem tvrdé ovoce a zeleninu spíš strouhat než krájet na malé kousky, aby jim nezaskočilo.

Pití

Nejdřív mateřské mléko, v případě potřeby umělé. Pak voda, neslazený dětský čaj a výjimečně ředěná ovocná šťáva. Když děti nenaučíte na sladké pití, nebudou ho chtít. Žádná věda.

Nejméně do 1. narozenin děti nemají pít obyčejně kravské mléko, můžou kefír. Od 1 roku je možné kravské mléko dávat, ale i tak spíš po lžičkách.

Batolata by měla vypít 0,5 l mléka denně. Co s tím? Doporučuje se dlouhé kojení, případně umělé mléko. Někdo dává kozí mléko, ale ani to nemá úplně vhodné složení a při dlouhodobém podávání může způsobit chudokrevnost.